Doteraz sme si mysleli, že ak je niečo skutočne neživé, sú to práve kamene. Tento omyl vyvracia zbierka živých kameňov v rumunskom Múzeu trovantov v kraji Vâlcea. Pre svoju jedinečnosť je zapísané v zozname prírodných pamiatok UNESCO.
Dedinka Costesi sa môže pýšiť prívlastkom „svetový unikát“. Príroda sa v nej nezvyčajne vyhrala a na jej zelených lúkach nájdete kamene, ktoré nazývajú trovanty. Rastú ako huby po daždi – a to doslova. Keď zaprší, zväčšia svoj objem a dokonca sa aj rozmnožujú. Na povrchu kameňa začnú rašiť menšie kamienky. Trovanty sa na Zemi objavili pred 6 miliónmi rokov pri zemetrasení. Vtedy mali len pár milimetrov a mohli ste si odniesť v dlani aj tucet kamienkov naraz. Dnes by ich musel zo zeme dvíhať riadny valibuk, keďže jeden trovant meria od 6 do 10 metrov!
Geológovia tvrdia, že za ich rast je zodpovedné špecifické minerálne zloženie horniny a cementácia piesku, ku ktorej dochádza pri styku s dažďovou vodou. Trovanty majú tvrdé jadro, ktoré je obalené pieskom. Keď ich povrch zvlhne, vo vnútri kameňa sa spustia chemické reakcie. Tie vyvolajú tlak pôsobiaci na piesočný obal a kameň sa zväčšuje.
Čím je kameň menší, tým rýchlejšie rastie. Za 1200 rokov zväčšia svoj objem o 5 centimetrov. Keď sa rozlomia, na prielome sú viditeľné zafarbené kruhy podobné letokruhom stromov.
Veda však nedokáže vysvetliť, prečo sa kamene rozmnožujú. Na ich povrchu sa totiž tvoria malé výrastky. Tie časom odpadnú a vedú svoj vlastný „život“. Z malého kamienka sa tak postupom času tvorí celá kolónia.
Aj nový kameň má svoje jadro a taktiež pučí, podobne ako niektoré jednobunkové organizmy. Otázkou zostáva, či sú tieto kamene skutočne neživé…
Zdroj / Kamene rastú a množia sa, akoby boli živé: tripfreakz | extrastory