Rozhodli ste sa uvariť lahodné jedlo, nakúpili ste tie správne suroviny, všetko ste presne odmerali a dodržali ste aj čas varenia a správnu teplotu, ale niečo stále nechutí tak, ako by malo… Znie vám to povedome? Varenie je ako stredoveká alchýmia a aj malé chyby sa môžu odraziť na konečnom výsledku. Dnes sa spolu pozrieme na dvanásť najčastejších kuchynských omylov a na to, ako im predísť.
1. Preplnená panvica – ak túžite po mäsku s chrumkavou kôrkou, nesmiete ho dať na panvicu priveľa alebo s mnohými ďalšími surovinami, potom totiž nemá dostatok miesta a teploty a namiesto opekania ho varíte.
2. Príprava mäsa na panvici s nepriľnavým povrchom – teflón a jemu podobné materiály sa nezohrejú dostatočne na to, aby ste na nich pripravili chutné mäso, hodia sa skôr na vajíčka, omelety a palacinky. Mäso pripravujte radšej na liatinovej alebo grilovacej panvici.
3. Varenie cestovín bez soli – žiadna omáčka nezachráni cestoviny bez chuti. Ak to nechcete prehnať, použite nasledujúci tip – na 300 g cestovín nasypte do vody na ich varenie 1 polievkovú lyžicu soli.
4. Vyprážanie na olivovom oleji – pri vysokej teplote stráca olivový olej všetku svoju nutričnú hodnotu a páli sa, čo môže úplne zničiť chuť vášho jedla. Je vhodnejšie používať ho na šaláty a na vyprážanie voliť radšej slnečnicový olej.
5. Používanie obyčajného hrnčeka na určovanie množstva surovín – pri pečení je veľmi dôležité zachovať presné množstvá ingrediencií a je potrebné myslieť na to, že hrnček suchej suroviny (múka, cukor a podobne) nie je rovnako ťažký ako hrnček tekutiny (olej, mlieko či voda). Voľte preto radšej presnú odmerku, na ktorej je vyznačený objem tekutých i tuhých prísad.
6. Nenahriatie panvice pred varením – chrumkavé mäso a zeleninu pripravíte len na skutočne dobre rozohriatej panvici. Šéfkuchári radia – ak máte pocit, že panvica je rozohriata, počkajte ešte dve minúty a potom začnite variť.
7. Spálený cesnak – ten dokáže vaše jedlo úplne zruinovať. Pridávajte ho úplne na konci varenia, alebo varte dve až tri minúty celú hlavičku a potom ju z jedla vyberte. Háklivosť cesnaku na spálenie je spôsobená tým, že obsahuje veľmi málo vody.
8. Zamrznuté mäso – nemôže putovať z mrazničky rovno na panvicu alebo do rúry, pretože môže vyzerať ako dobre prepečené a vnútri ostať úplne surové. Preto ho radšej nechajte pri izbovej teplote rozmraziť.
9. Podávanie mäsa okamžite po uvarení – jeho chuť bude omnoho lepšia ak ho necháte po uvarení aspoň päť minút odležať.
10. Skladovanie potravín v chladničke – nie všetkým potravinám sa dobre darí v chlade. Paradajky, cibuľa, cesnak, zemiaky, cuketa, baklažán a rozličné tropické ovocie ako kiwi a mango chutia lepšie keď sú skladované pri izbovej teplote. V chladničke strácajú svoju sviežosť a rýchlejšie sa kazia.
11. Neustále prevracanie jedla na panvici – môžete ho tak vysušiť, alebo sa začne rozpadávať. Jednoducho ho nechajte na panvici a neprevracajte ho príliš často, určite to dopadne lepšie.
12. Prevarené vajíčko – už ste niekedy po olúpaní a prekrojení vajíčka našli medzi žĺtkom a bielkom túto sivú hmotu, ktorá chutí ako guma? Nemá nič spoločné s čerstvosťou a kvalitou vajíčka – jednoducho ste ho prevarili. Dokonale ich pripravíte keď ich hneď po tom, ako začne vrieť voda, odstavíte zo sporáka a pod prikrývkou necháte desať minút variť.
Ilustračná foto © ajafoto/ depositphotos.com + © alisafarov/ depositphotos.com
Zdroj / Najčastejšie chyby pri varení: brightside
zk