Sťahovanie by mohlo byť v slovníku označené ako synonymum chaosu. Všade sú krabice, ranné varenie kávy a snaha obliecť si niečo slušné do práce sa podobá na dobrodružné hľadanie pokladov a ak poznáte niekoho, kto sa počas sťahovania ani raz nezrútil a nestratil nervy, gratulujeme mu. Pre nás ostatných tu máme zopár malých trikov, ktoré by mohli toto hektické obdobie uľahčiť.
Tipy a triky pri sťahovaní
1. Správne krabice – spoznáte ich ľahko, majú totiž otvory cez ktoré prestrčíte prsty a jednoducho ich unesiete. Nikto nestojí o rozbitý porcelán po babičke len preto, že sa mu krabica vyšmykla z rúk! A ak také krabice nenájdete, vyrežte si úchytky do tých, ktoré máte. Vyrežte otvor v tvare písmena U a kartón ohnite smerom dovnútra.
2. Zatočte s úchytkami – presnejšie, otočte ich. Ak nechcete pri sťahovaní poškodiť svoj nábytok, je viac ako vhodné odskrutkovať z neho úchytky. Môžete ich odložiť do samostatnej krabice, ale o čo vhodnejšie je jednoducho ich priskrutkovať z vnútornej strany? V novom domove nebude musieť premýšľať, ktorá patrí ku ktorej skrini alebo komode.
3. Zalepené zásuvky – nebudú sa vysúvať a nič nepoškodia a ak máte veci, ktoré nie sú príliš ťažké, môžete ich vložiť do zásuviek pred zalepením. Navyše, lepiaca páska poslúži aj ako dočasná úchytka na otváranie.
4. Dvierka, ktoré sa neotvárajú – podobne ako zásuvky, aj dvierka je vhodné uzavrieť. Využite na to obyčajný celofán.
5. Fotografie káblov – nech už sťahujete akúkoľvek elektroniku, odfoťte si, ako boli zapojené káble pred sťahovaním.
6. Odfoťte si rozvodnú skrinku – budete mať potrebný doklad. Ak na fotografii bude aj denná tlač z dňa, kedy ste ju urobili, bude tento dôkaz ešte presvedčivejší.
7. Skrutky – po rozobratí skrine vložte všetky skrutky do vákuového vrecka a napíšte naňho nezmývateľnou fixkou ku ktorému nábytku patria. Ušetríte si mnoho nervozity.
8. Označte krabice nálepkami – jednoduché farebné nálepky vám pomôžu bleskovo roztriediť krabice do jednotlivých miestností. Červené do kuchyne, modré do spálne, žlté do obývačky… Nebudete ich musieť pracne otvárať a do každej sa pozerať, alebo ich prenášať hore dole. Samozrejme, môžete použiť aj fixku a napísať na krabicu kam patrí a čo je v nej, potom by ste však krabicu znehodnotili.
9. Oblečenie – zaveste ho na vešiaky a potom cez niekoľko vešiakov prestrčte plastové vrece. Oblečenie sa nezašpiní a vybaľovanie vám pôjde ako po masle.
10. Krehké sklo – nemusíte zbierať celé týždne letáky, aby ste mali do čoho zabaliť sklenené nádoby a poháre. Použite látkové kuchynské utierky!
11. Taniere – ak medzi taniere povkladáte lacné papierové taniere, v krabici sa navzájom neotlčú.
12. To najdôležitejšie nakoniec – na chvíľu sa zastavte a zamyslite – čo budete potrebovať hneď na druhý deň? Kanvicu na uvarenie kávy, oblečenie do práce, peňaženku, notebook, skrutkovače? Všetko to zabaľte do jednej krabice.
Zdroj / Tipy a triky pri sťahovaní: youtube
zk