Mať nový digitálny fotoaparát alebo zrkadlovku automaticky neznamená vedieť dobre fotiť. Mnoho ľudí si však myslí, že na urobenie naozaj kvalitnej fotky stačí vlastniť drahý foťák. No pokiaľ sa s novou mašinkou nenaučíte správne pracovať, na dobrý výsledok môžete zabudnúť.
Je potrebné brať do úvahy podmienky, v akých fotku robíte. Či fotíte vonku za prirodzeného svetla alebo je šero, či fotíte v interiéri alebo v exteriéri, či chcete zachytiť pohyblivý objekt alebo Vám niekto pekne pózuje. Každá situácia si vyžaduje iné nastavenie najmä týchto parametrov – ISO, clona a uzávierka. K dispozícii sú automatické nastavenia, ktoré ocenia najmä úplní začiatočníci. Mnoho modelov ponuka aj tzv. poloautomatické režimy, pri ktorých je nutné manuálne nastaviť iba jeden parameter, ostatné nastaví fotoaparát automaticky. No ak sa naozaj chcete naučiť pracovať s fotoaparátom, potom by ste ho mali vedieť nastaviť manuálne. Ak si časom trúfnete na „manuál“, vďaka tomuto obrázku lepšie pochopíte vplyv jednotlivých parametrov.
Spomínané parametre majú vplyv najmä na technickú kvalitu fotografie. Ako pri mnohých iných kreatívnych činnostiach, tak aj pri fotení sa najlepšie zdokonalíte skúšaním a vlastným experimentovaním. Umeleckú hodnotu fotografie nezaručia ani tie najoptimálnejšie nastavenia na najlepších zariadeniach. Za výnimočnou fotkou je najmä osobnosť fotografa a to, ako vníma svet okolo seba. Ak sa túžite stať naozajstným profesionálom, snažte sa dozvedieť čo najviac. Lebo len ten čo sa pýta, sa aj niečo dozvie.
Ako nastaviť fotoaparát
Gepostet von Hamburger Fotospots am Mittwoch, 20. Juli 2016
Viac info: hamburger-fotospots.de | Facebook | Twitter [via: petapixel]