Ženy sú aj v dnešnej dobe v mnohých veciach podceňované a v minulosti to bolo tak dvojnásobne. Aj keď väčšina patentovaných vynálezov, ktoré uzreli svetlo sveta sa spájajú s mužskými menami, aj ženy sa postarali o niekoľko patentov. S väčšinou z nich sa v bežnom živote často stretávame.
1. Papierové vrecúško
Margaret Knight vynašla prvé papierové vrecúško na prepravu vecí. Dovtedy museli ľudia prepravovať veci vo vrecúškach podobných obálkam, kam sa veľa vecí nezmestilo. Až Margaret prišla s nápadom vytvoriť tašku so štvorcovým dnom. V roku 1870 zostrojila drevený stroj na výrobu takýchto tašiek. Jej nápad jej takmer ukradol muž menom Charles Annan ale keďže spor vyhrala, od roku 1871 má uznaný patent na papierové vrecúško so štvorcovým dnom.
2. Pedál na odpadkovom koši
Lillian Gilbreth zlepšila existujúce vynálezy s malými, no geniálnymi vylepšeniami. Okolo roku 1900 navrhla vnútorné police na dverách chladničky, jednoduchší otvárač na konzervy a nožný pedál na odpadkovom koši. Lillian je najviac známa priekopníckou prácou v oblasti efektívneho riadenia a ergonómie s manželom Frankom.
3. MONOPOLY
Elizabeth Magie vytvorila doskovú hru The Landlord’s Game, ktorú si patentovala v roku 1904 a vydala v roku 1906. O 30 rokov neskôr muž Charles Darrow hru redizajnoval a predal spoločnosti Parker Brothers ako MONOPOLY. Spoločnosť kúpila Magiein patent na originálnu hru za 500$ bez licenčných poplatkov.
4. Kevlar
Toto para-aramidové vlákno pevné ako oceľ vynašla chemička Stephanie Kwolek v roku 1966. Kevlar sa vďaka odolnosti a nízkej hmotnosti využíva vo viacerých smeroch. Od nepriestrelných viest až po kanoe.
5. Cirkulárka
Tabitha Babittová žila v jednej americkej náboženskej sekte, kde hlásali rovnosť medzi pohlaviami. V roku 1810 prišla s nápadom, ako uľahčiť prácu jej bratom. Všimla si, že aj keď pri píle vždy stoja dvaja muži, píla reže len keď ju ťahá jeden muž. Ten druhý ju iba ťahal naspäť. A tak vytvorila cirkulár, ktorý sa používal v prvých pílach. Avšak kvôli pravidlám jej spoločenstva si nenárokovala práva na patent.
6. Skladacia posteľ
Sarah E. Goode vynašla skladaciu posteľ pre maximalizáciu priestoru v malých domácnostiach. V roku 1885 si to patentovala ako prvá táto afro-americká žena s americkým patentom. Plne funkčný písací stôl mohol byť využívaný cez deň a potom sklopený pre dobrý nočný spánok. Murphyho posteľ prišla približne o 15 rokov neskôr.
7. Samonavíjacie vodítko pre psíkov
Mary A. Delaney majiteľka psa z New Yorku si patentovala prvé zaťahovacie vodítko pre psa v roku 1908. Psík je pripojený k obojku, udržiava ho pod kontrolou a zároveň má aj nejakú slobodu pohybu. Mimochodom o 11 rokov R.C. O’Connor patentovala niečo podobné aj pre dieťa. Náhoda? Možno.
8. Podprsenka
V roku 1910 dvadsaťročnú Američanku Mary Phelps Jacob omrzelo si pod šaty obliekať nepohodlný korzet bez toho, aby vedela, že spôsobila tým revolúciu. Jednoducho spojila dve hodvábne vreckovky, prepojila ich stuhou a prvá podprsenka bola na svete! Podnikanie ju nebavilo a tak sa v roku 1922 rozhodla svoj patent predať firme Warner Brothers Corset Company za pár stoviek, zatiaľ čo spoločnosť na tom zarobila milióny a ona tak sledovala ako jej jednoduchý nápad dobíja svet. Mary vydávala umelecký časopis a žila bohémskym životom.
9. Čokoládové koláčiky
O to, že máme dnes koláčiky s kúskami čokolády sa postarala Ruth Wakefieldová. So svojim manželom žila na okraji Bostonu v mýtnom dome, kde sa zastavovali cestovatelia a platili mýto. Chcela to využiť a otvorila si v dome hostinec. Namiesto toho, aby do koláčov pridala rozpustenú čokoládu, vzala obyčajnú Nestlé a nalámala ju na kúsky. Čokoláda sa ale nerozpustila tak, ako to plánovala, ale zostala v koláčoch celá. Jej koláčiky sa stali preslávené a za Ruth dokonca osobne prišli predstavitelia firmy Nestlé.
10. Korektor – opravný lak
Bette Nesmith Graham prišla na nápad ako si zjednodušiť prácu na písacom stroji. Pracovala ako sekretárka a vždy, keď spravila na písacom stroji preklep, musela písať celý list odznova. Raz pri pozorovaní maliarov ju napadlo, že by mohla preklepy jednoducho prekryť. Jej nápad bol taký dobrý, že ju z práce vyhodili, pretože strávila príliš veľa času distribúciou jej vynálezu kolegyniam. V roku 1958 získala na korektor patent už ako nezamestnaná. Spoločnosť Gillette jej firmu v roku 1979 kúpila za 47,5 milióna dolárov. A to nie je preklep.
11. Kompilátor a programovací jazyk COBOL
Vynálezy v oblasti počítačov sa nespájajú len s mužskými menami. Grace Murray Hopper napísala v roku 1950 kompilátor, ktorý prekladal anglické frázy do počítačového kódu. Jej druhý kompilátor, FLow-Matic sa používal na prvých komerčne dostupných výpočtových strojoch. Okrem toho má svoj prínos aj pri vývoji programovacieho jazyka COBOL, ktorý bol jedným z prvých programovacích jazykov.
12. Solárny dom
Maďarská biofyzička Maria Telkes vynašla termoelektrický generátor energie na výrobu tepla pre solárny dom nazvaným Dover House. Maria použila Glauberovej soli, sódne soli a kyselinu sírovú k zachovaniu tepla počas dní bez slnka. Dover House prežil takmer tri massachusettské zimy, tak systém zlyhal.
13. Scotchguard
V roku 1952, 3M chemička Patsy Sherman bola v rozpakoch, keď sa jej fluórochemická guma vyliala asistentke na topánky, škvrna doslova odpudzovala vodu, olej a ďalšie kvapaliny. Sherman a jej spoluvynálezca Samuel Smith to nazvali Scotchguard. Takže chráňte svoje pohovky;]
14. Antireflexné sklo
Katharine Blodgett v roku 1935 objavila spôsob ako preniesť tenké monomolekulové povrchové vrstvy na sklo a kov. Výsledkom je antireflexné sklo eliminujúce odlesky a skreslenia, čo bolo jasnou revolúciou pre fotoaparáty, mikroskopy, slnečné okuliare atď.
15. Farebné svetlice
Vdova Martha Costonová našla pri prechádzaní poznámok svojho zosnulého muža plány na výrobu svetlíc pre námorníctvo. Jej manželovi sa ich však nepodarilo zostrojiť, a tak strávila ďalších 10 rokov pri výrobe svetlice. Americké námorníctvo odkúpilo od Marthy Costonovej práva na výrobu a následne ich hojne používali počas občianskej vojny. Marthe mali svetlice vyniesť asi 120 000 dolárov, čo by jej ako vdove so štyrmi deťmi veľmi pomohlo, ale dostala len 15 000.
16. Umývačka riadu
Bez umývačky riadu by bolo mnoho z nás stratených. Obzvlášť veľké reštaurácie, by sa bez nej nezaobišli. Prvú umývačku vymyslela Josephine Cochraneová pretože ju hnevalo, že služobníctvo často rozbíjalo drahocenný porcelán. V roku 1886 naň získala patent a oslovovala za radom hotely a reštaurácie s tým, že ušetria na zamestnancoch.
17. Stierače
Mary Andresonová si všimla, že vodiči električiek v zasneženom New Yorku musia každú chvíľu zastavovať, aby očistili predné okna od snehu. Zakrátko vymyslela niečo, čo je dnes už samozrejmosť – prvé stierače. Vždy, keď bolo potrebné očistiť predné sklo, vodič jednoducho zatiahol za rukoväť páčky.
18. Jednorazové plienky
S jednorazovými plienkami prišla Marion Dovanová. Tú štvalo nekonečné pranie látkových plienok, a tak v roku 1950 vymyslela papierové jednorazové plienky, ktoré šetria čas aj námahu.
19. Podmorský ďalekohľad a lampa
Sarah Mather, o ktorej nie je veľa informácií, v roku 1845 si patentovala kombinovaný teleskop s lampou pre ponorky.
20. Záchranný čln
Maria Beasley, ktorej patrí takmer tucet vynálezov, si dala v roku 1882 patentovať užitočnú vec – záchranný čln. Vďaka nej sa ľudstvo dnes môže cítiť bezpečne aj na mori.